Zestawy zlewozmywakowe – na co zwrócić uwagę?

Zmywarka i zlewozmywak – para nie do pokonania w kwestii utrzymania czystości w kuchni. Jak zorganizować strefę zmywania i jaki zlew do kuchni wybrać?

Każdy, nawet najbardziej oddany miłośnik zmywarki, wie, że bez zlewozmywaka wszystko by runęło! Zlew w kuchni jest po prostu niezbędny, ale nie traktujmy go jako zła koniecznego. Nowoczesne projekty zlewozmywaków są wyjątkowo stylowe i sprawiają, że te elementy mogą dodać kilka punktów do naszej kuchennej aranżacji. Jaki zlewozmywak wybrać oraz jak wkomponować go w całość wystroju? Oto kilka naszych porad.

Wielkość i głębokość zlewu

O rodzajach zlewozmywaków ze względu na ilość komór wspominaliśmy już kilkakrotnie we wcześniejszych wpisach. Przypomnijmy tylko zatem, że jeśli chodzi o wielkość, na rynku funkcjonuje kilka standardowych opcji, takich jak zlewozmywak jednokomorowy, półtorakomorowy oraz dwukomorowy. Dla posiadaczy bardzo dużych kuchni, którzy dodatkowo są wielkimi pasjonatami kulinarnych eksperymentów, stworzono także zlewy dwuipółkomorowe. Wszystkie te modele dostępne są w wersjach z ociekaczem lub bez. Średnia szerokość jednej komory mieści się w granicach 30-40 cm. Widełki dla szerokości całej powierzchni jaką zajmuje zlewozmywak z ociekaczem lub taki z dwiema komorami to około 60-90 cm. Naturalnie zdarzają się także odchylenia od podanych zakresów. Jeśli chodzi o typową głębokość zlewu to wynosi ona 16-20 cm. Te wartości są o tyle optymalne, że można do nich zastosować każdy rodzaj baterii kuchennej. Dla zlewów z płytkimi komorami, czyli takich, których głębokość jest mniejsza niż 16 cm polecane są baterie w kształcie litery „L” lub bateria sprężynowa stojąca. Bateria w kształcie litery „U” jest modelem uniwersalnym, dlatego też stosowana jest najchętniej w zlewach o równie uniwersalnej głębokości (16-20 cm). Do zlewów, których głębokość komór przekracza 20 cm można zastosować baterie z niskim korpusem. Pamiętajmy jednak, że im głębsza komora zlewu, tym więcej miejsca zajmuje ona w szafce pod jej spodem.

Lokalizacja zlewozmywaka

Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy dobrze przemyśleć, w którym miejscu chcemy zainstalować zlewozmywak kuchenny. Podstawowa zasada jest taka, że powinien on znajdować się pomiędzy lodówką a kuchenką/płytą indukcyjną – zapewnia to najwyższą ergonomię pracy. Po obu stronach zlewu powinien znajdować się blat. Standardem jest umieszczanie zlewozmywaka w ciągu roboczym na prostej przestrzeni. Nie przysparza to żadnych problemów, ani nie wymaga specjalnej organizacji. Istnieją jednak dwie sytuacje nietypowego montażu zlewozmywaka, które trzeba dobrze rozważyć. Po pierwsze, możemy zdecydować się na zlew narożny. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku kuchni o małych metrażach. Przestrzeń w kącie jest najczęściej niewykorzystana, dlatego zainstalowanie tam zlewu jest rozsądnym rozwiązaniem. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w specjalny, narożny zlew, który pomoże maksymalnie zagospodarować przestrzeń w rogu. Warto także zabezpieczyć odpowiednio punkt styku blatów przed ewentualnym kontaktem z wodą. Inną, niekonwencjonalną propozycją jest montaż zlewozmywaka pod oknem. Pisaliśmy o tym w naszym poprzednim wpisie (DODAĆ LINK DO ARTYKUŁU 8B), przypomnijmy jednak główne cechy takiej lokalizacji. Zlew pod oknem zapewnia duży dostęp do światła naturalnego, co nie tylko pomaga w dokładnym myciu naczyń, ale także pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Zlewozmywak przy oknie to także bardzo estetyczne i oryginalne rozwiązanie z punktu widzenia czysto wizualnego. W takich przypadkach należy jednak pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w składaną baterię. Zwykły model może być przeszkodą dla otwierania okna. Naturalnym jest, że zlew pod oknem jest stale na świeczniku, dlatego dbałość o jego nienaganną czystość powinna być traktowana bardzo poważnie.

Orientacja zlewozmywaka

Powiemy teraz kilka słów na temat tzw. orientacji zlewozmywaka. Nie wszyscy zwracają na to uwagę, a jest to bardzo istotna cecha, mająca wpływ na wygodę korzystania ze zlewu. Na rynku armatury kuchennej dostępne są zlewozmywaki zorientowane prawostronnie, lewostronnie oraz modele odwracalne, czyli neutralne. Warto podkreślić, że cecha orientacji dotyczy jedynie zlewozmywaków z ociekaczami. Opcje podstawowe, jednokomorowe są z założenia neutralne.

Dla osób praworęcznych główna komora powinna znajdować się po prawej stronie, ociekacz zaś po lewej. Osoby leworęczne powinny zamontować zlew w ten sposób, aby mieć ociekacz po prawej stronie. Jednak większość nowoczesnych zlewozmywaków jest obecnie odwracalna i to od nas zależy w jaki sposób je zamontujemy. Pamiętajmy o tym, ponieważ komfort użytkowania wszelkich urządzeń kuchennych jest niezwykle ważny.

Montaż zlewozmywaka

Jeśli chodzi o montaż zlewozmywaka to rozróżniamy zasadniczo trzy typy: zlew nakładany, zlewozmywak wpuszczany oraz podwieszany. Pierwszy z nich, inaczej zlew nasadowy jest najprostszy w montażu, zakłada się go bowiem na szafkę. Jest to sytuacja, kiedy do gotowego zestawu mebli wolnostojących dokupujemy zlewozmywak do szafki (60, 45, 40, 35 – do każdego rozmiaru mebli znajdziemy odpowiedni zlew). Tu wystarczy zamocować nasz sprzęt na górze szafki i uszczelnić ewentualne luki. Druga opcja, czyli zlewozmywak wpuszczany w blat, montowany jest również od góry, w specjalnie wyciętym w tym celu otworze. Po wykonaniu otworu zabezpiecza się jego brzegi silikonem, który zastosować można również w niewielkiej ilości pod rantem zlewozmywaka. Taki montaż sprawia, że zlew jest niemal równy z blatem. Ten sposób montażu można przeprowadzić samodzielnie, jeśli umiemy korzystać z wyrzynarki. Ostatnia metoda wymaga jednak sprawdzonego fachowca, ponieważ profesjonalny zlew podwieszany wymaga nie lada umiejętności i precyzji. W tym przypadku również wycina się dziurę w blacie, jednak zlew instaluje się od dołu. Prawidłowo zamontowany zlewozmywak podwieszany wygląda jak integralna komora, która jest częścią blatu już od momentu produkcji.

Kolorystyka i styl zestawu

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy wybór zlewozmywaków nie był tak duży, problem kolorystyki zlewu w zasadzie nie istniał. Jednak dziś możemy wybierać spośród wielu dostępnych barw, co pozwala nam na szersze pole do popisu, jeśli idzie o aranżację kuchni. Dzięki różnym opcjom kolorystycznym można nadać kuchni osobliwy, charakterystyczny i oryginalny wygląd. Istnieją standardowe tonacje, w ramach których produkowane są zlewozmywaki kuchenne. Oczywiście każdy producent ma swoją paletę barw, jednak najczęściej są to odcienie beżu, brązów i szarości. Naturalnie, nie może zabraknąć także klasyki, czyli czerni i bieli. Niektóre sklepy oferują także opcje specjalne, jak zlewy czerwone czy zielone, a niektóre wykonują takie na zamówienie. A zatem, jeśli interesują nas modele w kolorystyce spoza podstawowej palety, należy pytać u różnych producentów – realizacja na pewno okaże się możliwa. Poza kwestią samego zlewu pozostaje jeszcze wybór baterii. Jej styl i kolor powinien współgrać nie tylko ze zlewem, ale także z całością kuchennej aranżacji. Bezpiecznym i zachowawczym rozwiązaniem jest bateria w kolorze zlewozmywaka. Wygląda to ładnie, spójnie i elegancko. Takie podejście stosuje się bardzo często przy zlewach granitowych. W przypadku zlewów ceramicznych, które często zdobią kuchnie rustykalne, możemy się pokusić o wybór ciekawej i stylizowanej baterii kuchennej, która jeszcze bardziej podkreśli charakter wnętrza. Podobnie w przypadku kuchni industrialnych – tu także możemy pozwolić sobie na ekstrawagancję i wybór baterii z materiału w kolorze innym niż zlew.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Inne produkty z tej serii

Zobacz wszystkie Axis Group - Button arrow

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password