Biały zlewozmywak – czy jest praktyczny?
Nowoczesne zlewy kuchenne występują w różnych kolorach. Jednak biel zawsze będzie w modzie. Do jakiej kuchni pasuje biały zlewozmywak? Jak o niego dbać?
Wybierając zlew do kuchni zwracamy uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, rozmiar oraz ilość komór. Te punkty odnoszą się do praktycznego aspektu tego elementu kuchennego wyposażenia. A co z estetyką? W tej kwestii powinniśmy zwrócić uwagę na kształt, wykonanie oraz naturalnie, kolor. Czy mimo kontrowersji wokół białych sprzętów zdecydować się na biały zlew? Oto kilka praktycznych informacji na ten temat.
Biały zlew – do jakiej kuchni?
Nie ma bardziej uniwersalnych kolorów, niż biel i czerń. Te dwie neutralne barwy dają świetną bazę dla stworzenia ciekawych, modnych aranżacji. Czy z białym zlewem będzie podobnie? Czy wpisze się w zamysł każdego stylu? Zlewozmywaki do kuchni w białym kolorze będą prezentować się elegancko i gustownie w kilku topowych aranżacjach. Po pierwsze, mogą go wybrać miłośnicy stylu minimalistycznego, w którym panuje surowa prostota oraz oszczędność kolorystyczna. Zwolennicy ciepłego i przytulnego stylu skandynawskiego urządzając swoją kuchnię również mogą wziąć pod uwagę zlew biały. Ten klasyczny element wpisze się również w zamysł nowoczesnego wystroju, zwłaszcza jeśli postawimy na kuchnię w zabudowie z meblami na wysoki połysk. Zlewozmywak biały będzie też doskonałym, kompatybilnym komponentem kuchni rustykalnej w dużym domu na wsi. Biały zlew to klasyka i duże możliwości. Wszystko zależy jednak od pozostałych elementów wystroju kuchni, takich jak blat czy fronty szafek. Biały zlewozmywak najlepiej wyglądał będzie w towarzystwie drewnianych blatów. W takim zestawieniu dobrze prezentują się także powierzchnie robocze z konglomeratów. Jeśli chodzi o szafki, to postawmy na spójność powierzchni – wybierając meble matowe, postarajmy się, aby nasz zlewozmywak biały także posiadał matowe wykończenie.
Kontrowersyjny biały
Czy biały zlewozmywak kuchenny jest problematyczny? Cóż, wielu klientów obawia się, że będzie on trudny w utrzymaniu. Naturalnym jest, że należy przywiązywać uwagę do higieny kuchennych urządzeń sanitarnych. Jednak ta kwestia w przypadku zlewów dotyczy raczej materiałów, z jakich są wykonane. Kolor jest tu sprawą drugorzędną. Mimo tego, wiele osób obawia się, że w strukturę zlewu mogą wnikać takie barwiące substancje, jak sok z buraków, papryki czy czerwone wino. Jeśli powierzchnia zlewu nie jest uszkodzona, to nie powinniśmy się tym martwić. Odpowiednio przystosowany materiał, jak np. granit, nie będzie wchłaniał takich barwników. Naturalnie, na białym zlewie wszystko widać jak na dłoni, dlatego decydując się na jego zakup, powinniśmy mieć świadomość, że będzie on wymagał stałej pielęgnacji i kontroli. I choć nie brzmi to być może zachęcająco, to tak naprawdę nie są to bardzo czasochłonne czynności, które będą zmuszały nas do heroicznych wysiłków, z drugiej strony biały zlew otwiera możliwości wyboru wielu akcesoriów kuchennych, które nie pasują do ciemniejszych kolorów.
Jak utrzymać biały zlew w czystości?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych regułach, które tyczą się higieny każdego zlewozmywaka. Ważne jest, aby możliwie po każdym użyciu opłukać komory oraz wytrzeć je do sucha. Zwróćmy na to szczególną uwagę, jeśli mamy twardą wodę. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zacieków, których późniejsze usunięcie może okazać się czasochłonne. Co więcej, w przypadku twardej wody na dnie komory mogą osadzać się związki wapnia, tworząc nieestetyczne smugi. W te zacieki i kamień mogą wnikać resztki kawy, herbaty czy soków. Dlatego jeszcze raz podkreślamy istotę płukania i wycierania komór zlewozmywaka. Zdecydowanie ułatwi nam to utrzymanie higieny w kuchni. Do czyszczenia białego zlewozmywaka można używać delikatnych detergentów, które zawierają substancje wybielające. Możemy się w nie zaopatrzyć niemal w każdym hipermarkecie czy drogerii. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie – nigdy, bez względu na materiał z jakiego wykonany jest zlewozmywak, nie szorujmy go przy pomocy popularnego druciaka. Zapewniamy, że dużo lepszym podejściem jest użycie miękkiej gąbki.
Domowe metody na czyszczenie białego zlewu
Jeśli nie jesteśmy przekonani co do używania chemii w kuchni, bądź akurat nie mamy pod ręką odpowiedniego środka, możemy zastosować naturalne sposoby na czyszczenie białego zlewu. Wszelkiego rodzaju zaschnięte plamy i przebarwienia możemy usunąć wykorzystując w tym celu prostą mieszankę wody i octu. Mieszamy obie ciecze w stosunku 1:1, po czym nasączamy w roztworze miękką ściereczkę, przykładamy do zabrudzonych miejsc i trzymamy do momentu, aż plama zacznie odpuszczać. Następnie spłukujemy zlew zimną wodą i wycieramy do sucha. Z przebarwieniami świetnie radzi sobie także soda oczyszczona. Znana ze swoich właściwości wybielających pomoże nam odzyskać lśniącą biel naszego zlewozmywaka. Przy tej metodzie łyżeczkę sody mieszamy z odrobiną wody i powstałą pastą czyścimy zabrudzenia. Raz na dwa miesiące zaleca się także napełnić komory zlewu wodą z dodatkiem dwóch-trzech szklanek octu i jednego opakowania sody. Całość pozostawiamy na noc. Rano wypuszczamy wodę z komór, myjemy je ciepłą wodą i osuszamy. Efekt „wow!” gwarantowany!
Jeśli nie biały, to jaki?
Jeśli w naszej kuchni stawiamy na jasne tonacje i chcemy, aby wszystkie sprzęty wspierały nasz zamysł, a nie jesteśmy przekonani do białego zlewozmywaka, to są innerozwiązania. Szczęśliwie dla klientów, producenci armatury kuchennej pomyśleli o tych, u których klasyczna biel powoduje nieprzyjemne ciarki na plecach. Gama kolorów zależy naturalnie od producenta, jednak niemalże standardem są już zlewozmywaki beżowe, kremowe, w jasnym, szarym odcieniu, czy też nieco ciemniejsze, jak brązowe czy czekoladowe. Najważniejsze to pamiętać, że nie jesteśmy skazani ani na czarny, ani na biały zlewozmywak. Jeśli żadna z tych uniwersalnych opcji nam nie odpowiada, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać sprzęt w innym kolorze.