Wybieramy praktyczny zlew do kuchni

Większość nowoczesnych kuchni wyposażona jest w zmywarkę. Jednak i tak w niektórych sytuacjach nie zastąpi ona zlewozmywaka. Jak wybrać dobry zlew kuchenny?

Zlewy kuchenne stanowią bardzo dużą grupę produktową w katalogach z armaturą kuchenną. Aby dokonać słusznego wyboru, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma aspektami tego niezbędnego w każdej kuchni sprzętu. Zlewozmywaki kuchenne możemy rozpatrywać w kategoriach praktyczności, trwałości oraz estetyki. Te główne wytyczne pomogą nam podjąć decyzję, jaki zlew do kuchni będzie dla nas najlepszy.

Ile komór potrzebujemy?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jak duży zlew do kuchni zapewni nam swobodę korzystania i sprosta naszym codziennym potrzebom. Na decyzję o wielkości i liczbie komór na pewno będzie miała wpływ ilość osób w gospodarstwie domowym. Ważne jest też czy posiadamy zmywarkę oraz jak często gotujemy. Dla singla, który zwykle je na mieście, bądź zamawia jedzenie z dowozem na pewno wystarczy zlew jednokomorowy. Polecamy zdecydowanie wersję z niewielkim ociekaczem – przyda się do osuszenia pojedynczych naczyń. Podobnie, jeśli w domu jest kilka osób, ale po pierwsze nasza kuchnia nie jest zbyt duża, a po drugie, posiadamy zmywarkę, jednokomorowy zlew z ociekaczem powinien wystarczyć. Optymalny model, który pasuje do nieco większych kuchni to zlew półtorakomorowy. Mniejsza komora, która posiada osobny odpływ jest bardzo przydatna, zwłaszcza do mycia warzyw i owoców. Może służyć także do odmrażania mięs, ale również do osuszania naczyń. Oczywiście, zlewozmywak do kuchni dwukomorowy w najwyższym stopniu ułatwi funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli należymy do grona pasjonatów sztuki kulinarnej. Pamiętajmy, że szczególnie podczas przygotowywania posiłków, zlew jest mocno oblegany. Świeże produkty, takie jak warzywa i owoce wymagają dokładnego mycia, podobnie jak wszelkiego rodzaju surowe mięso i ryby. Podczas, gdy w jednej komorze zalegają produkty, w drugiej możemy szybko umyć patelnię bądź woka. Pamiętajmy też, że nie wszystkie naczynia i akcesoria (choćby drewniane deski do krojenia) można myć w zmywarce. Zlew dwukomorowy dedykowany jest zatem dla osób, które w dużym stopniu eksploatują kuchnię.

Kształt, kolor, materiał

Poza kwestią użytkową, równie ważny jest aspekt wizualny. Nowoczesne zlewozmywaki do kuchni spełniają także funkcję estetyczną. Producenci usilnie pracują nie tylko nad ich techniczną stroną wykonania, ale dbają o elegancki i ciekawy wygląd. W katalogach znajdziemy zatem różne kształty zlewów, rozpoczynając od prostokątnych i okrągłych, a na narożnych kończąc. Zasadniczo forma nie wpływa na funkcjonalność, więc kwestia wyboru zależy jedynie od naszego gustu. Poza kształtem możemy także wybierać wśród różnych wzorów ociekaczy. Oprócz standardowych rozwiązań z kilkoma nieznacznie wyższymi progami, znajdziemy też całkowicie gładkie, nachylone pod delikatnym kątem ociekacze, co umożliwia swobodne spływanie wody. Choć jeszcze kilka lat temu nie było to tak oczywiste i łatwo dostępne, to dziś śmiało możemy także dopasować kolor zlewu do wystroju panującego w naszej kuchni. Bogata kolorystyka obejmuje nie tylko klasykę, czyli czarny zlewozmywak lub biały zlew. Łatwo dostępne są także różne odcienie beżu, czekolady oraz szarości. Ci, których interesują ekstrawaganckie rozwiązania znajdą nawet zlewy w czerwonym bądź zielonym kolorze. Zlewy do kuchni dzielą się także ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Surowiec użyty do produkcji ma wpływ na ich trwałość, wygodę użytkowania oraz utrzymanie w dobrej kondycji.

Wszechstronny i stylowy granit

Na rynku armatury kuchennej prym wiedzie zlewozmywak granitowy. Opinie na jego temat są jednoznaczne – klienci są zachwyceni nie tylko eleganckim wyglądem, ale także wyjątkową trwałością. Funkcjonujący także pod nazwą zlew kamienny, to w rzeczywistości zlew z konglomeratu granitu, kwarcu i żywic akrylowych, wymieszanych w odpowiednich proporcjach. Producenci często posiadają opracowane na potrzeby firmy własne, certyfikowane mieszanki, gwarantujące najlepszą jakość i trwałość. Zlewozmywaki granitowe mają bardzo długą listę zalet. Wyglądają wyjątkowo stylowo i dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Cechuje je wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, plamy oraz na skrajnie niskie i wysokie temperatury. Zlewy granitowe są łatwe w utrzymaniu czystości. Z racji zastosowania naturalnych, wysokiej jakości surowców, są także niezwykle higieniczne, a na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie. Pasują do różnych stylów aranżacyjnych. Czarny zlew granitowy zaprezentuje się dobrze zarówno w minimalistycznym designie, jak i w drewnianej, wiejskiej kuchni.

Zlewozmywak stalowy

Choć jeszcze do niedawna zlew stalowy był najczęściej wybieranym standardem kuchennym, to powoli jego popularność zaczyna spadać. Nie zmienia to faktu, że jest grupa klientów, która nie zamieniłaby metalicznego blasku stalowego zlewu na nic innego. Ten model rewelacyjnie wpisuje się w przemysłowy, industrialny klimat, który jest ciągle jednym z topowych stylów aranżacji, zwłaszcza w nowoczesnych, miejskich przestrzeniach. O jego blask należy jednak dbać dość skrupulatnie i systematycznie. Zwłaszcza jeśli umieścimy stalowy zlew pod oknem wszelkie zacieki będą widoczne jak na dłoni. Dlatego istotne jest, aby komory i ociekacz wycierać do sucha po każdym zakończonym użytkowaniu. Pozwoli to uniknąć osadzania się kamienia. Na szczęście ten typ zlewu wykonywany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie musimy martwić się, że stały kontakt z wodą spowoduje rdzewienie. Zlew ze stali można czyścić dowolnym detergentem, jednak podkreślamy, aby nie używać do tej czynności druciaka. Miękka ściereczka będzie zdecydowanie bardziej odpowiednia. Zlewozmywak stalowy nie jest zbytnio odporny na uszkodzenia mechaniczne, za to wysokie temperatury nie robią na nim wrażenia.

Zlew ceramiczny – dla kogo?

Zlew ceramiczny jest dość specyficznym rodzajem tego powszechnego sprzętu. Otóż, wykonywany jest z gliny, wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Choć modele ceramiczne stosowane są od bardzo wielu lat, to ich procedura produkcyjna jest stale ulepszana. Niemniej jednak, zlew ceramiczny to zlew z tradycjami. Jest on dużo cięższy niż zlewy z innych materiałów. Jest także dużo droższy, dlatego też nie cieszy się on największą popularnością. Trzeba jednak przyznać, że cena idzie w parze z solidnością – zlewy ceramiczne są naprawdę bardzo trwałe. Łatwo utrzymać je także w czystości, najczęściej bowiem producenci pokrywają je bezbarwną powłoką, która zapobiega utrwalaniu się zabrudzeń. Są odporne na działanie promieni UV, dlatego śmiało można zamontować taki zlew przy oknie. Pasują do wnętrz urządzonych w tradycyjnym stylu. Na pewno będą wyglądać okazale w kuchni utrzymanej w stylu vintage. Najczęściej jednak zlewy ceramiczne wybierane są do domów na wsi, które utrzymane są w przytulnym, rustykalnym klimacie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Inne produkty z tej serii

Zobacz wszystkie Axis Group - Button arrow

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password