Jak wyczyścić granitowy zlewozmywak?
Zlewozmywak granitowy stanowi elegancki komponent nowoczesnych kuchni. Jak dbać o ten element wyposażenia, aby zawsze wyglądał czysto i schludnie?
Czysta kuchnia jest wizytówką właściciela każdego mieszkania. Brudny zlew czy bateria kuchenna mogą popsuć nawet najwspanialszą i najbardziej nowoczesną aranżację, dlatego do kwestii utrzymania go w porządku powinniśmy podchodzić bardzo poważnie. Co więcej, kuchnia jest miejscem, w którym w szczególności należy zwracać uwagę na przestrzeganie czystości, ponieważ to tam przygotowujemy posiłki. Zlewy granitowe są cenione ze względu na ich higieniczność, jednak naturalnie, należy o nie właściwie zadbać.
Zlew kuchenny granitowy – dobry wybór
Urządzając kuchnię pragniemy, aby była estetyczna wizualnie oraz funkcjonalna. Inwestujemy w wysoką jakość wszystkich sprzętów, która procentuje długotrwałością. Jeśli zdecydowaliśmy się na zlewozmywak granitowy dobrego, sprawdzonego producenta na pewno zainwestowaliśmy w niego relatywnie niemałą kwotę. Zlewozmywaki granitowe są droższe niż te ze stali nierdzewnej, ale ich eleganckim wyglądem możemy się cieszyć zdecydowanie dłużej. Dbałość o zlew granitowy oraz o wszystkie elementy montowane na stałe w naszej kuchni jest wyjątkowo ważna, ponieważ nie wymieniamy ich często. Zwykle dopiero przy generalnym remoncie. Dlatego istotne jest, żeby zachowały one swój ładny wygląd jak najdłużej. Zlewozmywak jest elementem bardzo często eksploatowanym, zatem utrzymanie jego nienagannej higieny jest konieczne. Zlewy kuchenne granitowe cieszą się coraz większą popularnością z racji swojej trwałości, odporności na wysoką temperaturę i estetycznego wyglądu. Zróbmy wszystko, aby cieszyć się nim jak najdłużej!
Najważniejsza jest regularna pielęgnacja
Pielęgnacja zlewu nie jest trudna i nie wymaga dużego wysiłku, a jedynie systematyczności i konsekwencji. Bez obaw, nie mamy na myśli codziennego, czasochłonnego szorowania. Chodzi zdecydowanie o standardowe czynności, które zajmują kilka minut, a dzięki którym nasz zlew kuchenny granitowy będzie zawsze lśnił czystością. Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć zaschniętych plam i nieestetycznych osadów. Z racji tego, że zlewu używamy nie tylko do mycia naczyń, ale także do wylewania różnych cieczy, dbajmy o to, aby po każdej takiej aktywności opłukać dokładnie zlew ciepłą wodą. Resztki herbaty, kawy, czy wina utrzymujące się na powierzchni komory pozostawiają zacieki, usunięcie których może pochłonąć nieco czasu. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, którzy posiadają beżowy lub biały zlew. Starajmy się też nie zostawiać brudnych naczyń w zlewie na zbyt długo, ani tym bardziej na noc.
Każdego wieczoru, kiedy mamy pewność, że nasze działania w kuchni są na dany dzień zakończone, doprowadźmy zlew do porządku. Możemy użyć do tego najbardziej popularnego w kuchni środka czystości, czyli płynu do mycia naczyń. Do umycia komór zlewu wykorzystajmy miękką gąbkę bądź ściereczkę. Najważniejsze jest jednak, aby na koniec zlew dokładnie opłukać i wytrzeć do sucha. Dzięki temu nie musimy obawiać się powstania zacieków czy osadów. Wycieranie zlewu po każdym skorzystaniu z niego jest zasadniczo naprawdę wskazane. Bardzo istotne jest także, aby regularnie czyścić sitko do zlewu. Resztki, które się na nim gromadzą są nie tylko niehigieniczne, ale mogą z czasem przedostać się do odpływu i go zapchać. Solidne czyszczenie granitu z użyciem specjalistycznych preparatów powinniśmy wykonywać średnio raz na dwa tygodnie.
Czyszczenie zlewozmywaka granitowego – na co uważać?
Nie zawsze uda nam się uniknąć plam i osadów. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z silnie barwiącymi produktami, które poddajemy obróbce w zlewie. Szczególnie trudne do wyczyszczenia mogą być plamy z jagód, buraków czy czerwonej papryki, dlatego resztki tych pokarmów powinny być od razu usuwane ze zlewu, a komora natychmiast opłukiwana. W przypadku twardej wody możemy mieć także do czynienia z osadami. To najczęstszy powód utraty blasku naszego zlewu. Dobrze jest wyposażyć naszą kuchnię w wysokiej jakości filtr do wody, a sam zlewozmywak poddawać co jakiś czas impregnacji olejem. Wspominaliśmy już wcześniej, aby do czyszczenia zlewu używać zawsze miękkiej ściereczki, bądź gąbki. Unikajmy drucianych myjek i detergentów, zawierających drobinki bądź polerujące granulki. Nie używajmy także wybielaczy ani środków, zawierających żrące substancje. Choć zlewozmywaki granitowe są bardzo odporne, to nie warto narażać ich struktury na niepotrzebny kontakt z chemikaliami. Co więcej, silnie żrące środki mogą trwale uszkodzić uszczelki bądź odpływ.
Domowe metody czyszczenia zlewu
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele detergentów, opracowanych specjalnie do tego, aby wyczyścić zlew kamienny. Jednak istnieje także wiele domowych sposobów na czyszczenie zlewu granitowego. Są nie tylko tańsze, ale przede wszystkim ekologiczne. Pierwszym z nich jest roztwór wody z octem. Należy wymieszać obie te ciecze w stosunku 1:1, namoczyć w roztworze ściereczkę i przykładamy na zabrudzenia. Po krótkiej chwili plama powinna odpuścić. To bardzo dobry sposób na usunięcie osadów. Na uciążliwe zabrudzenia poleca się także pastę z sody oczyszczonej. Rozrabiamy proszek z niewielką ilością wody. Powstałą substancję nakładamy na zabrudzenie i lekko pocieramy przy pomocy wilgotnej gąbki. Z osadami pomoże nam poradzić sobie także sok z cytryny, bądź kwasek cytrynowy rozpuszczony w gorącej wodzie. Raz na dwa miesiące można także zadziałać bardziej kompleksowo. Zlewkuchenny należy napełnić wodą z dodatkiem kilku łyżek stołowych sody oraz dwiema szklankami octu i pozostawić na całą noc. Następnego dnia rano opróżniamy komory i dokładnie myjemy powierzchnię ciepłą wodą i standardowo bardzo skrupulatnie osuszamy. Po takim zabiegu, kiedy nasz zlewozmywak granitowy jest naprawdę czysty, warto zakonserwować go przy pomocy... zwykłego oleju jadalnego!
Impregnacja zlewu olejem
Impregnacja zlewu granitowego jest niezwykle ważna, jeśli chcemy cieszyć się jego eleganckim wyglądem na długo. Choć sama nazwa brzmi dość poważnie i profesjonalnie, to zapewniamy, że zabieg impregnacji z łatwością przeprowadzimy sami w domu. Potrzebny nam będzie zwyczajny olej spożywczy, np. rzepakowy, słonecznikowy, czy lniany. Konserwację przeprowadza się w ten sposób, że w czystą i suchą powierzchnię zlewu wcieramy niewielką ilość oleju. Oczywiście, używamy do tego miękkiej i czystej szmatki. Zabieg należy przeprowadzić dość pieczołowicie, tak, aby olej dobrze wchłonął się w granit. Pamiętajmy też o umiarze – nie chcemy przecież, aby zamiast uzyskania ładnego i efektownego połysku, nasz zlew się kleił. Dzięki zaimpregnowaniu komór olejem woda będzie z nich lepiej spływała, a co za tym idzie, zmniejszy się ryzyko powstawania osadów. Zlew będzie także bardziej odporny na mikrouszkodzenia oraz... zalśni blaskiem nowości, jakby dopiero co przyjechał ze sklepu!